Sprawdź jakie badania powinnaś zrobić!

Żyjemy w zwariowanym świecie i czasami ciężko znaleźć czas, żeby zadbać o swoje zdrowie. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i sprawdzić co możemy zrobić, żeby w przyszłości uniknąć groźnych chorób. Mamy dla was praktyczne zestawienie podstawowych badań, które każda kobieta bezwzględnie powinna wpisać do swojego kalendarza. Sprawdź!

Badania po 20 roku życia

W tym wieku zazwyczaj nic nam nie dolega, ale wbrew pozorom jest to najlepszy moment żeby zacząć dbać o swoje zdrowie. Wszystkie zaniedbania prędzej czy później odbija się na kondycji Twojego organizmu. Jakie badania wykonać, żeby w porę wychwycić niepokojące sygnały?

  • raz w miesiącu – samokontrola piersi,
  • min. raz w roku – wizyta u stomatologa,
  • raz w roku – kontrolna wizyta u ginekologa, w razie potrzeby kontrolne USG piersi,
  • raz w roku – podstawowe badania krwi i moczu,
  • raz w roku – pomiar ciśnienia krwi,
  • raz na 2 lata – cytologia i USG dopochwowe.

Ze wszystkimi wynikami badań zgłaszaj się do lekarza! Tylko specjalista prawidłowo zinterpretuje wynik i wyciągnie wnioski dotyczące dalszego postępowania oraz terminu kolejnej kontroli!

Jak badać piersi?

Szczegółowe instrukcje na temat samobadania piersi znajdziesz TUTAJ Na stronie zamieszczono opis ze zdjęciami. Można również pobrać specjalny filmik, który na pewno pomoże przy pierwszym badaniu.

Badania po 30 roku życia

Nadal jesteś w dobrej formie, ale pewne zaniedbania dają już o sobie znać. Oprócz wspomnianych wcześniej badań powinnaś:

  • jeśli masz duże piersi, bliżej 40stki możesz już wykonać pierwszą mammografię,
  • kontrolne EKG i USG brzucha,
  • sprawdzenie poziomu TSH – hormonu który dostarcza informacji na temat działania tarczycy.
Zobacz także  Kosmetyk miesiąca - czerwiec - Pielęgnujący krem BB z filtrem SPF 50

Badnia po 40 roku życia

Twoje ciało już powoli zaczyna odczuwać skutki wahań poziomu hormonów. To dobry moment, żeby dokonać gruntownego przeglądu całego organizmu. Oprócz podstawowych badań krwi, moczu oraz testów ginekologicznych pamiętaj o:

  • regularnych pomiarach ciśnienia – przynajmniej raz na 3 miesiące,
  • RTG płuc – szczególnie jeśli palisz papierosy,
  • comiesięcznej samokontroli piersi i mammografii –  min. co 2 lata.

Badania po 50 roku życia

W tym okresie niezbędne jest zbadanie poziomu hormonów i ewentualne zastosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ) – pamiętaj, że powinnaś być pod stałą kontrolą ginekologa. Dodatkowo należy wykonywać pozostałe badania profilaktyczne, uwzględniając ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby. Jeśli masz nadwagę – sprawdzaj cholesterol, poziom cukru i ciśnienie krwi. Jeśli palisz – sprawdzaj kondycję płuc. Bardzo ważna jest również samokontrola piersi. W tym wieku niestety najczęściej dają o sobie znać mniej lub bardziej groźne zmiany. W porę wykryte mogą uratować Twoje zdrowie i życie!

Spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych ujemnie wpływa na stan Twojego układu kostnego. Ryzyko osteoporozy staje się coraz większe. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, która znacznie zmniejsza to ryzyko. Dodatkowo możesz wykonać densytometrię – badanie gęstości kości.

Raz na kilka lat warto dodatkowo zgłosić się na gastroskopię i endoskopię. Dzięki temu wychwycisz nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób mających problemy ze zgagą i zaparciami. Takie dolegliwości mogą świadczyć o wrzodach i ryzyku pojawienia się raka jelita grubego.

Bądź pod stałą kontrolą lekarza – on najlepiej dobierze badania do stanu Twojego organizmu!

Rate this post